Featured Slider,  Planowanie,  Sprzęt

Moje top 5 aplikacji do planowania tras

Planowanie trasy, szczególnie dłuższej wyprawy potrafi spędzić sen z powiek. Jak się do tego zabrać, którą aplikację wybrać? A może papierową mapę. Poniżej znajdziecie opis pięciu wartościowych aplikacji, które mogą się przydać przy planowaniu trasy i nawigacji.

Fastpacking czyli poruszanie się po trasie na szybko i lekko wymaga jej precyzyjnego zaplanowania.  Warto wiedzieć, co nas czeka na szlaku. Planując zawsze sprawdzam profil trasy, rodzaj terenu, dostępne źródła wody i schronienia. Ustalam też, gdzie są skrzyżowania drogowe na wypadek, gdybym potrzebowała pomocy lub w celu uzupełnienia zapasów.

Kiedyś kluczowa była płachta… Płachta papierowej mapy na stół i do roboty. Ma to swój oczywiście klimat – sama lubię tradycyjne mapy. Jednak takie planowanie wiąże się z paroma niedogodnościami:

  • przede wszystkim potrzebujemy mapy papierowej w wystarczająco dokładnej skali, a nie zawsze jest do niej dostęp,
  • na papierze mamy do dyspozycji tylko jeden widok (rodzaj) mapy – w przypadku map online możemy przełączyć widok na teren z poziomicami, widok satelitarny i widok typu „street map” bazujący na systemie OSM,
  • trzeba poświęcić znacznie więcej czasu na wytyczenie trasy a szczególnie pomiar kilometrów,
  • mamy papierowe nie zawsze są na tyle aktualne co mapy online – może się okazać, że zbudowano gdzieś nową drogę, albo wręcz przeciwnie – jakiś teren stał się na przykład prywatny i nie da się tamtędy przejść.

Dlatego polecam planowanie tras w jednej z przeznaczonych do tego aplikacji online. Jest ich tak dużo w internecie, że ciężko się zdecydować, którą wybrać, ale myślę że warto zainteresować się tymi pięcioma, które polecam do planowania i nawigacji.

AllTrails

Dostępne platformy: strona www (PC/Mac), mobile (Android/iOS)

Wersje: standard (za darmo) /Pro (115 PLN/rok)

Nawigacja po trasie: TAK (po mapie wgranej do urządzenia – w wersji premium)

Zalety: ogromna baza tras wgranych przez inne osoby i korzystanie z nich podczas swoich wycieczek.

Wady: Osoby nie posiadające statusu „pro” mogą wyświetlić tylko trzy rodzaje map w AllTrails. Pobieranie wszelkiego rodzaju map na własne urządzenie wymaga subskrypcji. Mimo popularności aplikacji, nie jest ona wystarczająco solidnym narzędziem do planowania wielodniowych wycieczek z plecakiem.

Alltrails to potężne narzędzie działające na zasadzie crowdsourcingu zawiera szczegółowe, ręcznie tworzone mapy szlaków wraz z recenzjami tras i zdjęciami pochodzącymi od społeczności ponad 20 milionów turystów, backpackerów, rowerzystów i biegaczy górskich. Użytkownicy mają do dyspozycji ponad 100 tysięcy szlaków i w oparciu o szereg filtrów (lokalizacja, długość, trudność, przebieg, itd.) mogą przeszukiwać je, aby znaleźć trasę, która będzie spełniać ich oczekiwania. Pobranie map i korzystanie z nich w wersji offline jest możliwe tylko w płatnej wersji aplikacji. Edytowanie tras również jest możliwe po wykupieniu subskrypcji, z wyjątkiem tak prostych zmian jak odwrócenie kierunku trasy, zmniejszenie liczby punktów trasy dzięki czemu ładuje on się szybciej (ale jest mniej dokładna).

Mapy.cz

Dostępne platformy: strona www (PC/Mac), mobile (Android/iOS)

Wersje: tylko bezpłatna, ale wymaga założenia konta

Nawigacja po trasie: TAK

Zalety: użytkowanie w wersji bezpłatnej, która umożliwia nawigowanie po wyrysowanym śladzie, praca z mapą w terenie bez dostępu do internetu (o ile wcześniej wgramy mapę do telefonu).

Wady: brak możliwości edycji trasy tak, aby poprowadzić ją poza szlakiem/ścieżką wskazaną na mapie. Brak możliwości importu pliku gpx z trasą przez telefon.

Ach jo! Toto je dobrá aplikace! Chwalona i używana przez wiele osób. Wśród pozostałych programów wyróżnia się przede wszystkim tym, że po pobraniu na urządzenie (telefon/komputer) map działa offline w wersji bezpłatnej.

W miejscu bez dostępu do Internetu, możemy:

Używać pobranych map, niekoniecznie całych krajów – są mapy regionów.

Planować trasy samochodowe, rowerowe lub piesze.

W aplikacji na telefon mamy:

  • Turystyczną mapę świata offline z zaznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi
  • Satelitarną mapę świata i widok 3D
  • Mapę zimową offline z trasami biegowymi i ośrodkami narciarskimi
  • Nawigację samochodową, rowerową i pieszą
  • Prognozę pogody dla każdego miejsca na świecie
  • Rozkłady jazdy transportu publicznego

Mapa turystyczna

Dostępne platformy: strona www (PC/Mac), mobile (Android/iOS)

Wersje: standard (za darmo) /premium (35 PLN/rok)

Nawigacja po trasie: TAK (wersja premium)

Zalety: wykaz wszystkich szlaków turystycznych w większość pasm w górach i pogórzach Polski i Słowacji oraz nawigowanie po tych szlakach (w wersji premium w trybie offline)

Wady: Brak możliwości poprowadzenia trasy poza oficjalnym szlakiem, nawet jeśli jest tam widoczna na mapie ścieżka, droga lub ulica.

Nasza polska aplikacja do planowania tras po szlakach w polskich górach. Bardzo czytelna i łatwa w obsłudze. Wyznacza trasę, wyświetla jej przebieg na mapie, pokazuje długość i szacowany czas przejścia, szczegółowy przebieg i profil wysokościowy. Wskazuje także obecną lokalizację użytkownika.

W wersji darmowej trasy prezentowane są na podkładach map Google. Użytkownicy wersji Premium mogą korzystać z bardziej szczegółowego podkładu mapy turystycznej, która oprócz poziomic i cieniowania terenu wskazuje też szczyty, przełęcze, parkingi i inne punkty orientacyjne. Można również pobrać mapy regionów wymienionych w dalszej części opisu i korzystać z nich offline.

Co ciekawe, mapa-turystyczna.pl zawiera ostrzeżenia związane z aktualnymi utrudnieniami na szlakach, np. zamknięte szlaki (zimą w Karkonoszach czy Tatrach) albo roboty drogowe i liczy punkty GOT za przebycie danej trasy, które niektórzy kolekcjonują do odznaki PTTK.

Locus Maps

Dostępne platformy: strona www (PC/Mac), mobile (Android)

Wersje: standard (za darmo) /Pro (45 PLN/rok)

Nawigacja po trasie: TAK (po mapie wgranej do urządzenia – w wersji Pro)

Zalety: bardzo dokładnie odwzorowana sieć szlaków i najmniejszuch nawet ścieżek na mapach z serii LoMaps. Nawigowanie po trasie – w trybie offline po wykupieniu wersji Pro i wgraniu mapy.

Wady: słaba jako narzędzie do zaawansowanej edycji tras. Nie ma wersji na system iOS obsługujący urządzenia mobilne iPhone/iPad

To w zasadzie bardziej narzędzie do nawigacji niż planowania i w takim celu korzystam z Locusa regularnie. Apka Locus to moje podstawowe narzędzie do orientacji w terenie podczas wypraw, które zastępuje mi mapę papierową. Najpierw wgrywam tam plik gpx z trasą, a następnie będąc już w drodze mogę zawsze sprawdzić, gdzie jestem, czy idę po trasie albo gdzie są alternatywne ścieżki.

W wersji Pro mapy dostępne są offline, co nie raz uratowało mi tyłek na trasie w Norwegii i Szwajcarii, gdzie jak wiadomo ceny transmisji danych walą z nóg. Oczywiście przydają się też w miejscach, gdzie nie ma zasięgu. Dostęp do dokładnych map całego świata które można wgrać do telefonu jest płatny, ale większość map kosztuje parę złotych, a zakupu dokonuje się w aplikacji.

Jeśli sobie sprawię zegarek do biegania z mapami, to przydatność Locusa dla mnie pewnie spadnie, ale teraz mając tylko zegarek z trackiem widocznym jako pojedyncza linia, często potrzebuję większego wsparcia w terenie, bo taki track nie jest zbyt dokładny, pokazuje zejście z kursu z opóźnieniem i jeśli obok siebie lecą w lesie dwie ścieżki, to bez mapy często nie wiadomo, którą wybrać.

Plotaroute

Dostępne platformy: strona www (PC/Mac), mobile (Android/iOS)

Wersje: standard (za darmo) /premium (20 EUR/rok)

Nawigacja po trasie: wprowadzono w 2021 roku (faza beta)

Zalety: planowania tras od zera i edytowania wgranych tras, również prowadzących poza szlakami.

Wady: nawigacja póki co w fazie beta, może zawierać błędy i nie działać w 100% prawidłowo

Dla mnie to obecnie aplikacja nr 1 jeśli chodzi o planowanie. Jej najmocniejszym punktem jest narzędzie do precyzyjnej edycji tras. Jeśli bawimy się w działania typu planowanie trasy od zera albo chcemy precyzyjnie edytować przebieg dowolnej wgranej trasy, plotaroute bardzo nam to ułatwia. Menu z boku mapy zawiera szereg dziwnych na pierwszy rzut oka ikonek, ale po obejrzeniu krótkiego tutorialu i zapoznaniu się z nimi, wszystko staje się jasne.

Planując możemy ustawić opcję poruszania się wytyczonymi szlakami lub wyłączyć automatyczne kierowanie trasy szlakiem/ścieżką i rysować ślad absolutnie off-road i off-trail. To nieczęsta opcja w apkach tego typu. Mi często się to przydaje, gdy wiem, że da się przejść tzw. skrótem bez ścieżki, a najbliższy szlak położony jest daleko i wymaga nadłożenia kilometrów.

Możemy zmienić każdy odcinek szlaku rysując alternatywną trasę samodzielnie albo włączając wersję auto, w której plotaroute sam proponuje nam optymalną ścieżkę zastępczą. Możemy odwrócić kierunek trasy, skrócić ją, połączyć z inną trasą, wydłużyć, wyciąć kawałek i zrobić mnóstwo innych rzeczy.

Plotaroute właśnie wprowadziło opcję nawigacji, więc ja tworzę trasy w tym programie i wgrywam je potem do Locus Maps albo Garmin Connect.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *